YABANCI DİL ÖĞRENMEK
Öncelikle herkes gibi aynı şeyleri söylemek istemiyorum . Benim bu yazıdaki amacım, yabancı dil öğrenirken bana yardımcı olan uygulamaların herkeseyardımcı olmasıdır.

1- Eğer sıfırdan başlıyorsanız , sizi heveslendirecek ortamlarda çalışmaya başlayın. Herhangi bir şey öğrenirken, istemek her zaman sizin öğrenme
kapasitenizi de artırır.
2- Hiç değilse A1-A2 seviyelerini biliyorsanız telefonunuza / tabletinize
uygulama indirebilirsiniz. Ben birçok uygulama kullandım şu ana kadar fakat en beğendiğim Dualingo olmuştur. Bu uygulama ile sadece İngilizce değil , farklı diller de öğrenebilirsiniz.
(Bu uygulamayı bilgisayardan da kullanabiliyorsunuz.)
3- Çoğu İngilizce bilen kişinin bile en çok zorlandığı şey , karşısındaki yabancıyı anlamak olmuştur. Dinleme becerinizi geliştirmek isterseniz size bilgisayardan kullanabileceğiniz veya uygulama olarak da bulabileceğiniz bir site söyleyeyim; Voscreen.
4- Herhangi bir dil öğrenmeye başladınız diyelim . Pratik yapmak isteyip de pratik yapacak kişi veya ortam bulamayanlar için gerçekten işe yarar bir program. Seviyeniz ne olursa olsun kullanabileceğiniz bir uygulama bu; Speaky.
(Not: Bilgisayarda da açılan bir uygulama.)
5- Çoğu kitapçıda bulunan her seviyede bulabileceğiniz yabancı dil kitaplarını da
okumanızı tavsiye ederim. Okuduktan sonra aklınızda kalan bilgilerle özet yazmaya çalışın. Önce Türkçeye çevirip sonra İngilizceye çevirmeyin. İngilizce düşünmeye çalışın.(Biraz zor görünebilir fakat merak etmeyin deneyince zorluğu azalacaktır.)

6- Nereye giderseniz gidin öğrendiğiniz dilin sözlüğünü yanınızda taşıyın ya da bir sözlük programı bulabilirsiniz . Minibüste bile yaptığınız kısa yolculukta akliniza takılan kelimeyi hemen öğrenebilirsiniz. Sözlük kullanmaktan kaçmayın. Bazen farklı yerlerde öğrendiğiniz bilgiler daha kalıcı olur. Önemli olan öğrenirken üşengeçlikten uzak durmak.
7- Eğer bir dili en azından B2 seviyesinde biliyorsanız sözlük kullanarak kısa haber yazılarını çevirebilirsiniz ve yabancı dil öğretmeninize doğruluğunu teyit
ettirebilirsiniz.
8-Öğrendiğiniz dil neyse onun gramer kurallarını da es geçmeyin. Önemli kurallar karmaşık cümleleri de anlamanıza yardımcı olabilir. Çok kuralcı olmasanız da gramer öğrenmek o dili daha düzgün kullanmanızı
sağlayacaktır.

Öğrenmeye karar verdiyseniz önünüzdeki engeller sizi yolunuzdan şaşırtmasın. Her gün yeni şeyler öğrenmeye açık olup, yeri geldiğinde de destek almaktan kaçınmayın. Öğrenmekten vazgeçmeyin.
Bilgi ile kalın.
Feyza Açıkgöz

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here