Merhaba Kadın Bilim okurları. Bugün size Nobel Fizik ödülüne layık görülen ve fotoelektrik kanunu keşfeden Alman teorik fizikçi ve bilim insanı Albert Einstein’ı anlatmak istiyorum. Özel Görelilik Teorisi’ni keşfetmiş ve Nobel Fizik Ödülü’nü almış Einstein’i yakından tanıyalım.

 

 

Alman İmparatorluğu’nun Ulm kentinde dünyaya gelen Einstein, yaşamının ilk yıllarında Münih’te yaşadı. Babasının ona dört beş yaşlarındayken verdiği manyetik bir pusula onda çok büyük bir merak ve ilgi oluşturmuştu.
Lise eğitimini ve yüksek eğitimini İsviçre’de tamamladı. 1908’de artık oldukça tanınmış, büyük bir bilim insanı olarak tanınıyordu. Bern Üniversitesi’ne öğretmen olarak atandı. Sonraki sene patent ofisindeki işinden ve öğretmenlikten ayrıldı ve Zürih Üniversitesi’nde fizik doçentliğine başladı.
1911 yılında, yeni genel görelilik kuramına göre başka bir yıldızın güneş tarafından kırılacağını hesapladı. Bu tahmini sonradan Arthur Eddington’un 1919’daki güneş tutulması gözleminde doğrulandı. Bu olayın uluslararası basında haberleşmesi, Einstein’ı dünyaca ünlü yaptı.
1921 yılında Einstein Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür. O dönemde görelilik hala  tartışmalı görüldüğü için, ödül fotoelektrik etkisini açıklaması nedeniyle verilmiştir. 1925 yılında da Royal Society tarafından Copley Medal aldı.

   Özel Görelilik Kanunu veya İzafiyet Teorisi, Albert Einstein tarafından 1905’te Annalen der Physik Dergisi’nde, “Hareketli cisimlerin elektrodinamiği üzerine” adlı ikinci makalesinde açıklanan ve ardından beşinci makalesi “Bir cismin atıllığı enerji içeriği ile bağlantılı olabilir mi?” başlıklı makaleyle pekiştirilen fizik kuramıdır. Kurama göre, bütün varlıklar ve varlığın fiziki olayları izafidir. Zaman, mekan, hareket, birbirlerinden bağımsız değildirler. Aksine bunların hepsi birbirine bağlı izafî olaylardır. Cisim zamanla, zaman cisimle, mekan hareketle, hareket mekanla ve dolayısıyla hepsi birbiriyle bağımlıdır. Bunlardan hiçbiri müstakil değildir. Einstein İzafiyet Teorisi’nde şöyle demektir:
“Zaman ancak hareketle, cisim hareketle, hareket cisimle vardır. O halde; cisim, hareket ve zamandan birinin diğerine bir önceliği yoktur. Galileo’nun Görelilik Prensibi, zamanla değişmeyen hareketin göreceli olduğunu; mutlak ve tam olarak tanımlanmış bir hareketsiz halinin olamayacağını önermekteydi. Galileo’nun ortaya attığı fikre göre; dış gözlemci tarafından hareket ettiği söylenen bir gemi üzerindeki bir kimse geminin hareketsiz olduğunu söyleyebilir.”

18 Nisan 1955’te, Albert Einstein iç kanama geçirdi. 76 yaşında, Princeton Hastanesi’nde gece saat 01.55’te yaşamını yitirdi.
Albert Einstein, bilim dünyasına birçok teori, buluş ve arkasında birçok eser bırakmıştır.
Bilgilendirme: Aşağıda yer alan eserler Einstein’ın tüm eserleri değildir. Göreceli olarak önemli eserlerini içermektedir.

Görelilik; Özel ve Genel Kuram: Popüler Bir Yorum, 1920.
Görelilik’in Anlamı, 1921.
Tek Atomlu Đdeal Gazların Kuantum Kuramı, 1924.
Brown Hareketi Kuramı Üzerine Araştırmalar, 1926.
Siyonizm Hakkında, 1930.
Niçin Savaş, 1933.
Gördüğüm Kadarıyla Dünya, Denemeler, 1934.
Felsefem, 1934.
Fiziğin Evrimi, Leopold Infield ile birlikte, 1938.
Otobiyografik Notlar, Denemeler, 1949.
Denemeler, 1950.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Bilimle kalın.

 

 

Kaynak: http://www.wikizero.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvQWxiZXJ0X0VpbnN0ZWluI0theW5ha8OnYQ
http://www.wikizero.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvJUMzJTk2emVsX2clQzMlQjZyZWxpbGlr
https://www.britannica.com/biography/Albert-Einstein

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here