Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), dünyanın yörüngesine yerleştirilmiş en büyük yapay uydudur. Deneyler için uzay ortamı oluşturan ISS, biyoloji, fizik kimya, astronomi gibi alanlarda araştırma yapılmasına olanak veren bu yapay uydu Mars ve Ay’a gönderilecek ekipmanları test edebilme imkanına da sahiptir.

Bu istasyonun asıl amaçlarından biri, adım adım uzayı keşfetmek ve uzayda çalışmayı, orada yaşamayı öğrenmektir. Dünya’dan yaklaşık 220 mil uzakta olan ISS, bir günde Dünya çevresinde 15,5 tur atar.

ISS’te güneş panelleri mevcuttur. Bu paneller güneşten enerjiyi alarak elektriğe çevirirler. Peki bu paneller nasıl sürekli Güneş’i görür? Tabii ki jiroskop ile. ISS nereye dönerse dönsün paneller, enerjiyi sürekli olarak üretmek için jiroskop sayesinde Güneş’e döner.

Elbette ki ISS, Dünya’nın yer çekiminden etkilenmektedir. Sürekli hareket halinde olduğu için yer çekiminden etkilenen bu uzay istasyonu merkezcil kuvvet ile dengelenmektedir.

      Peki Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Nasıl Yaşıyorlar?

Örneğin orada uyumak pek kolay değil.Çünkü beyinleri, sürekli onları ayakta tutma hissi veriyormuş. Yani uzanmak, yatmak gibi şeyler yok.

İstasyon, sürekli olarak diğer uyduların görüş açısında olup kesintisiz olarak yeryüzüyle iletişim halindedir. Peki bunu canlı olarak izleyebilir miyiz derseniz eğer şöyle bir sitesi var:

https://isslive.com/

Eğer uygulama olarak telefonunuza indirmek isterseniz Google Play için:

https://play.google.com/store/apps/details?id=isslive.nadion.com

 Gel gelelim solunuma. Astronotların soluduğu hava ise yine astronotların idrarından, vücuttan atılan terden oluşur. Astronotların nefesindeki su buharı ve kıyafetlerindeki ter sıvısı emilip hidrojen ve oksijenden ayrıştırılarak tekrar oksijen kullanılır. Kalan hidrojen ise uzaya salınır. İdrar konusuna gelecek olursak yine özel bir makine yardımıyla suyun sadece %94’ü ayrıştırılabilir.

Peki, nasıl yıkandıklarını düşünürsek; öncelikle su sürekli havada döndüğü için onu emen bir makine var. Örneğin saçlarını yıkarken suyu akıtacak makineyi neredeyse saçlarının içine sokuyorlar ki saç, suyu emsin. Daha sonra kalan sıvıyı önceden de belirttiğimiz gibi suyu geri çeken makine kullanılıyor. Yani işlem gerçekleştirilirken iki makine de aktif durumda.

Ayrıca ISS çıplak gözle belirli saatlerde de gözükebiliyor. Peki ne zaman görebileceğim/gözlemleyebileceğim derseniz eğer şöyle bir uygulama daha var:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.runar.issdetector

 Şimdilik yazımızın sonuna geldik. Daha sonra tekrar buluşmak dileğiyle. Bilimle kalın!

 

Kaynakça :

https://www.nasa.gov/audience/forstudents/k-4/stories/nasa-knows/what-is-the-iss-k4.html

https://isslive.com/displays/index.html

https://tr.wikipedia.org/wiki/Uluslararas%C4%B1_Uzay_%C4%B0stasyonu

https://www.nasa.gov/mission_pages/station/main/index.html

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here