Yunan Mitolojisinde Uranos ve Gaia’nın kızlarından biri, kendisi gibi Titan kardeşi Hyperion’un eşi,güneş tanrısı Helios,ay tanrıçası selene ve şafak tanrıçası Eos’un annesi. Bahsi geçen kadın Theia.Tanrılar ve Titanlar savaşında adı geçen  12 Titan’dan biri.Tanrılar ve Titanlar savaşında kaybeden taraf elbette Titanlar olmuştur. Peki ya ismini Titan Theia’dan alan,bir zamanlar dünyamız ile aynı yörüngeyi paylaştığı söylenen gezegen de gün gelip dünyamız ile bir savaşa girmiş ve kaybeden yine bir Titan olduysa?

Gerçek bir medeniyetler savaşından bahsetmiyorum elbette. Bahsettiğim milyarlarca yıl öncesinde aynı yörüngeyi paylaşan iki gezegenin kaçınılmaz olarak bir gün  aynı noktada karşılaşmaları. Güneş sistemi oluşmaya başladığında ,henüz daha çok gençken, evrende bol bol doğmakta olan yıldızlar,büyük patlamadan arta kalan irili ufaklı parçacıklar ,düzensiz gaz ve toz bulutları vardı.Güneş doğup kütle çekim etkisi ile etrafındaki parçacıkları kendine çekip onları etrafında döndürmeye başladı.Güneş’in etrafında toplanan bu irili ufaklı parçacıklar elbette zamanla şiddetli çarpışmalarla birlikte birleşti,parçalandı,uzayın derinliklerine savrulanlar oldu.Sağ kalmayı başarabilenler müstakbel gezegen adaylarıydı.Şimdi bir hayal edin,şu an güneş sisteminde bulunan  gezegenler miydi en başında güneş sistemimizin tüm sahip olduğu?Yoksa o karmaşa içerisinde meydana gelmiş çok sayıda gezegencikler ihtimalimi akla daha yatkındır?Kelime anlamı ile kozmos düzenli uyumlu bütün olarak düşünülen varlıklar demektir ve bu düzen düzensizlikten doğmuştur.

Şu anda güneş sistemimizdeki gezegenlerin sahip olduğu kusursuz yörüngelere bakınca hayran olmamak elde değildir. Peki en baştan beri böyle miydi?’’Gezegenler arasında belli mesafeler olduğu fark ediliyor çünkü bunu başaramayanlar zaten artık aramızda değil(C.Sagan,A.Druyan,Atalarımızın Gölgesinde,33).Dünyamız,evimiz, bu savaşlardan sağ çıkmayı başarabilmiş adeta Olimposlu bir  tanrıdır.

Araştırmacılar Ay ile Dünya’nın yapılarının birbirlerine ne kadar benzer olduğundan bahseder.Öyledir, peki ama nasıl? Apollo misyonu ile aydan  dünyamıza getirilen 7 kaya örneği ve Dünyamızdan alınan volkanik kaya örnekleri karşılaştırıldı daha doğrusu içlerindeki oksijen izotopları karşılaştırıldı.Evrenimizin tarihi aslında onun her köşesine kusursuzca ve kaydedilir.Kayalar bu kayıtları tutan en sağlam kayıt defterlerinden biridir.Her kaya her katman içinde zamanla birikerek tarihi saklar. Ay ile Dünya örnekleri arasındaki benzerlik göz ardı edilemeyecek kadar fazladır.Peki ama bu durumun açıklaması nasıl yapılabilir?Milyarlarca yıl önce Dünyamız ile çarpışan Theia’nın Dünyamıza çarpmasının etkisi ile parçalanmış ve dünyamızdan da irili ufaklı parçaların kopmasına sebep olduğu  söyleniyor. Bu kopan parçalardan dünyanın çekim etkisi sebebiyle  uzay sonsuzluğuna kaçmayı başaramayanlar Dünya’nın çekim etkisiyle etrafında dönmeye başladı.Zamanla onlarda çarpışıp , çarpmaların etkisi ile parçalanıp,ufalanıp birleşip Ay’ı oluşturdular.Bu ihtimal mantıklı olarak neden ay ve dünyanın yapılarının bu denli benzerlik gösterdiğini açıklıyor.Benzerliği iki olası sebep ile açıklayabiliriz;Birincisi zaten bu durumda Ay’ın bir kısmıda olsa dünyadan kopan parçalardan meydana gelmiştir,ikinci olarak çoğunlukla Theia’dan kopan parçalardan meydana gelmiş olabilir.Theia başka bir gezegen diyebilirsiniz.Evet ama Theia Güneş sisteminde Dünya ile tam olarak aynı yerdeydi.Güneş’e aynı uzaklıktaydı ve aynı çekim kuvvetine maruz kaldı.Bir çok yönden Dünya ile aynı yaşam şartlarını paylaştı.Tek yumurta ikizi gezegenler dolayısıyla her açıdan benzerlikleri oldukça fazlaydı.

Dünyamızın bir ikizi,Theia yörünge savaşını kaybetti ama Dünyamızın biricik uydusu  Ay’ın oluşumunda büyük rol üstlendi.Evrenin kendisi gibi,düzensizlikten doğan ufak bir düzen örneğini hemen her gece başınızı kaldırdığınızda görebilirsiniz.

Referanslar:

• Ann Druyan-Carl Sagan/Atalarımızın Gölgesinde
•https://www.sciencealert.com/earth-is-made-up-of-two-planets-fused-together-by-a-head-on-collision-new-research-suggests

2 YORUMLAR

  1. Ayın dünyadan kopması olayını önceden duymuştum ama böyle bir şekilde duymamıştım . Çok güzel bir yazı olmuş .
    Eğer yörünge savaşını Theia kazansaydi , Theia’ya Dünya derdik heralde 😀

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here