Tablolara sahip duvarın uzaktan bir görünümü.

Masumiyet Müzesi kitabı 29 Ağustos 2008 tarihinde Orhan Pamuk tarafından yazılmış bir eserdir. Geçen hafta okul arkadaşlarımla müzesini ziyaret ettikten sonra bu kitap hakkında yazı yazma ve müzeyi size tanıtma ihtiyacı duydum.

Kemal Basmacı kitabımızın ana karakteri. Sibel adlı güzel bir kızla nişanlı ve bir gün ona çanta almak için bir butiğe girdiği zaman kendisini adına müze açacağı kadar çok seveceği Füsun ile tanışır. Füsun’u daha küçüklüğünden beri tanımaktadır ancak şimdi 18 yaşını geçmiş, genç kız olmuş ve güzelleşmiştir. Kemal ile Füsun arasında başta sadece sevişmekten ibaret olan buluşmalar başlar. Neredeyse her gün Merhamet Apartmanında buluşurlar ancak Kemal Sibel ile evlenmek zorundadır. Bir süre devam ettikleri bu tutku zamanla karşılıklı bir aşka dönüşür. Füsun Kemal’e, Kemal ise Füsun’a aşık olur.

Kemal’in nişan günü Füsun da nişana katılır. O gün Kemal’in tek mutluluğu Füsun’un yüzünü görebilmektir. Ancak o günden sonra Füsun’u bir daha göremez. Üniversiteye giriş sınavı da geçen Füsun, Kemal’e çok üzülmesi nedeniyle başka yere taşınır ve ondan saklanır. Kemal çektiği acıya dayanamaz ve sonunda Sibel ile nişanı bozarak Füsun’u görmeye gider. Ancak Füsun evlenmiştir. Füsun’un annesi Kemal’e hala onda gönlü olduğunu ve gelmeye devam etmesini söyler. Kemal yıllarca evlerine gitmeye devam eder. Bir gün Feridun (Füsun’un kocası) Füsun ile bazı sebeplerden dolayı evliliklerini bitirme seviyesine taşır. Bu fırsattan faydalanan Kemal Füsun ile şansını demek ister ve bazı şartlar koşulması ile beraber sözlenirler. Ancak Kemal ile Füsun bir gün yoldayken araba çarpar ve Füsun ölür. Kemal sağ kalır ve bu acısının ardından Füsunlara her gittiğinde toplandığı eşyalarla Masumiyet Müzesi’ni oluşturur ve bunları Orhan Pamuk’a anlatarak kitap yapmasını ister.

Maalesef ki net çekememişim ancak burada Füsun’un içtiği tam 4213 adet sigara izmariti içtiği tarihlerle birlikte duruyor. İzmaritler üzerindeki ruj izlerini gördüğümde gözlerim dolmuştu.
Burada ise Füsun’un elbisesi ve bazı eşyaları bulunuyor. Kitabı okuduktan sonra müzede gezdiğiniz her yer o kadar derin anlam kazanıyor ki. En alt kattan başlayarak bölüm bölüm ilerleyerek eşyalar yerleştirmiş. En üst katta ise Kemal Basmacı’nın odası var. Belki merak edip okur/gidersiniz diye fazla detay vermek istemiyorum ancak size kitabı okuyup, ardından müzeyi ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Gezi sonrasında Kemal’in yaptıklarını bazı arkadaşlarım delilik bazılarıysa ”ne güzel bir aşk ya” şeklinde ifade etti. Sanırım ben arada kalmış durumdayım. Ancak kitabı okuduğunuzda da duygulanacağınızı düşündüğüm kitabın son cümlesini en üst katın duvarında yazılı bir şekilde gördüğümde buraya iyi ki geldim demiştim. Ve ciddi anlamda hem kitap hem de müze üzerinizde büyük etki bırakıyor. Hatta bazı ziyaretçiler en üst katın bir alt katındaki farklı dillerde yazılmış Masumiyet Müzesi kitaplarının ön sayfalarına kendi aşk acılarını dile getirmişler. Gördüğüm en tatlı şeydi.

Belki siz de uğradıktan sonra buraya bir yazı ekleyebilirsiniz. Umarım yazımı okuduktan sonra sizde kitabı ve müzeyi araştırıp okuma, gezme isteği uyandırabilmişimdir. Pişman olmayacağınıza garanti veriyorum.

Referanslar:

  • Öne çıkan görsel : https://sizvebiz.blog/kitap-mekan-olarak-masumiyet-muzesi/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here