Son zamanların en popüler konusu Mars’a gitmek,kolonileştirmek ve insanlığı oraya taşımak.Bugün astronomi veya gezegenler ile hiç ilgilenmeyen birine dahi sorsanız size Mars’a gitmek oraya yerleşmek hakkında en güncel olayları da örnek vererek genel bir konuşma yapacaktır.Bilim-kurgu kitaplarının en temel konularından biri olan başka gezegenlere ziyaret,oralara  yerleşip yaşamlarımızı orada sürdürmek  hemen hemen hepimizi oldukça heyecanlandırır .Sebepleri,sonuçları,nedenleri,eksi ve artı yanları bilimseverlerin en sık tartıştığı konulardan biri olmakla beraber bilime ilgi duymayanların bile en az bir kere düşündükleri kendi içlerinde mukayese ettikleri bir konudur.İnsanlık olarak yerleşmeyi düşündüğümüz başlıca gezegen ,hiç şüphe yok ki akla ilk gelen seçenek olan Mars. Mars’a gitme hayalleri her geçen gün insanların hayal dünyalarının biraz daha ayrılmaz bir parçası haline geliyor.İster medyatik etkilerle olsun ister araştırmalar,okumalar sonucu olsun herkesin bir fikri var Mars’ta koloni kurmakla ilgili.Evet Mars konumu ve bize yakınlığı dolayısıyla akla ilk gelen ve akla en yatkın ‘’müstakbel dünyamız’’ olabilir.Peki ama neden Mars?Neden Venüs değil?

MARS

Genelde insanlardan en yaygın şekilde duyduğunuz sebepler Mars ile ilgilidir.Dünyaya ne kadar benzer bir gezegen olduğu,kutuplarında buzulların bulunması vb. gibi  sebeplerdir.Ama kimse neden Venüs değil sorusuna cevap vermiş olmaz aslında bu yanıtlarla.Bu yanıtlar daha çok neden Mars sorusuna hitap eder.Benim burada anlatacak olduğum ise Neden Venüs değil?

Venüs aslında oldukça bilinen bir gezegen olmasına rağmen Mars kadar popüler değil tabii ki.Mitolojide güzellik tanrıçası olarak karşımıza çıkan Venüs,karşıdan bakıldığında gerçekten çok güzel bir gezegendir,sakin bir hali vardır.Ama bu sizi yanıltmasın.Biraz daha yakından bakarsanız Venüs bambaşka bir gezegene dönüşecektir. İçinde sakladığı korkunç  lavlarla,45 kilometreyi bulan ,yoğun bir şekilde sülfürik asidin bulunduğu bulut tabakasıyla  Venüs oldukça kızgın bir tanrıçadır. Dünya atmosferinin 90 katı bir basınç söz konusu olan bu gezegende yaşam koşullarının oluşması çok imkan dahilinde görünmüyor.%96 ‘sının karbondioksitten oluştuğu bir atmosferde yaşamını idame ettirebilen canlı varlıklar varsa da biz henüz bunlardan haberdar değiliz.


VENÜS

Venüs neden bu kadar sıcak?Yukarıda bahsettiğim 45 km kalınlığındaki bulut tabakasını hatırlıyor musunuz?İşte sebep.Gelen güneş ışınlarının %80 oranda geri yansıtılmasına rağmen,yüzeye ulaşmayı başaran çok çok az bir miktar güneş ışığı da geri çıkmayı başaramaz .İçeride sürekli devinim halinde bulunan güneş ışığıyla birlikte kaçamayan ısı da gezegeni daha fazla ısıtmaya yeter de artar.Şimdiye kadar verilen rakamsal bilgilerin ‘’Neden Venüs değil?’’ sorusuna yeterli cevap olduğunu düşünüyorum ama hala ikna olmadıysanız işte son bir savunma.Venüs’ün yüzey sıcaklığı neredeyse 480 santigrat derece. Venüs’ün bu denli sıcak olduğunu asıl ortaya koyan ise Sovyet Venera uzay aracının gizemli bulutları geçip yüzeye inmesi oldu.ABD ve Sovyetler Birliği tarafından gönderilen araçlardan bazıları ise bir saat yüzeyde kalmayı başarabilmişlerdir. O şartlarda oldukça başarılı bir süre gibi geliyor kulağa.

Venüs’e teleskopla ilk kez bakan Galileo nasıl bir gezegen hayal etmişti bilemem .Bugün sahip olduğumuz bilgiler ışığında Venüs’ün çokta yaşam dostu bir gezegen profili çizdiği söylenemez.

VENÜS
Kaynakça

•Sagan Carl,Kozmos,17. Basım,2017İstanbul

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here