Güzel bir akşamdan hepinize merhabalar!

Bugün size gerçekten büyük bir dahiyi anlatacağım. Alan Turing her ne kadar herkes tarafından tanınan bir bilim insanı olmasa da II. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştirecek bir buluşa imza atmış, Dünya’da önemi büyük olan matematikçilerden birisidir. Hatta 20. Yüzyılın gördüğü en büyük matematikçilerden biridir.

Turing, 23 Haziran 1912 tarihinde Londra’da doğmuştur. Küçük yaşta okulda dışlanmaya maruz kalmış bir öğrencidir kendisi. Christopher Marcom okul döneminde onun yanında olan tek kişidir. Hatta zamanla ona olan yakınlığı eşcinsel olduğunu fark etmesini sağlayacaktır. Eşcinsel oluşunun öğrenilmesi ileride Turing’in ölümüne de sebep olacaktır.  Bu arada Apple’ın logosunun Turing’in ölüm şekline bir gönderme olduğu yönünde düşünceler var. Logonun eşcinsellerin sembolü olan gökkuşağı renklerinde olması da bu düşünceyi doğrular yönde. Lisede matematik dersine ilgi göstermiş, özellikle türev ve integral üzerine problemlere yönelmiştir. Eğitim hayatında çok başarılı olan Turing, henüz 16 yaşındayken Einstein’ın Newton hareket teorilerini ve kanunlarını eleştirmelerini kendi çalışmalarıyla yeniden çıkarmıştır. 1931’de öğrenci olarak girdiği Cambridge Kings Koleji’nde merkezi limit teoremi üzerine bir tez hazırlamıştır.  Bu teoreme göre büyük bir sayıda olan bağımsız ve aynı dağılım gösteren rassal değişkenlerin aritmetik ortalamasının, yaklaşık olarak normal dağılım gösterdiğini ifade eden bir teoremdir. Daha fazla bilgi için kaynakçamdaki merkezi limit teoremiyle ilgili siteye göz atabilirsiniz.

                                      Bknz. Merkezi Limit Teoremi

( http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/alan-turing-kimdir/12284#ad-image-0 )

Matematik ve kriptoloji üzerine çalıştıktan sonra, ABD’den II. Dünya Savaşının göbeğindeki İngiltere’ye döner. Döner dönmez de İngiliz ordusu tarafından kriptoloji ekibine dahil edilmiştir. Bu arada kriptolojiyi basitçe şifre çözme bilimi olarak açıklayabilirim. Naziler her gün yenilenen bir şifreleme sistemi ile iletişim kurmaktadır ve bu şifreleri Enigma adı verilen bir makine ile oluşturmaktadırlar. Enigma; II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından gizli mesajların şifrelenmesi ve tekrar çözülmesi amacı ile kullanılan bir şifre makinesidir. Turing, bunu çözmek için Enigma cihazı tarafından üretilen şifreleri kırmaya yarayan Bombe isimli bir elektromekanik makinenin tasarımına katkıda bulunur. Bombe isimli cihaz Nazilerin şifresini kırmayı başarır ve savaşın gidişatını tam anlamıyla değiştirir. Tarihçilerin yorumuna göre Enigma’nın kırılması savaşı iki yıldan fazla kısaltarak yaklaşık “14 milyon” hayatı kurtarmıştır.

 

 

Sadece bu başarıyla kalmayıp “Bilgisayar Mekanizması ve Zeka” isimli makalesinde yapay zeka konularına değinir ve bugünkü yapay zekanın ilk adımlarının da atılmasını sağlamış ve ”Turing Testi” adlı bir deney geliştirmiştir. Turing testinin amacı, bir makinenin düşünebildiğini söyleyebilmenin mantıksal olarak mümkün olup olmadığıdır. Bu test yapılan makinenin karşısındaki varlığın makine mi yoksa insan mı olduğunu anlamasını amaçlama esası taşımaktadır. Hatta bugünlerde sitelere giriş yaparken insan olup olmadığınızı kontrol edip sizden gördüğünüz harfleri yazmanızı isteyen testin esası da Turing testine dayanmaktadır. Turing yapay zekanın yanında satranç ile de ilgilenmiştir ve satranç oyunu için bir algoritma programlamıştır. Turing’in çalışmaları bilim insanlarının “Turing Makineleri” diye adlandırdığı araştırmalara ilham kaynağı olmuştur. Bugün o makinelere “bilgisayar” diyoruz. Yani şuan bu makaleyi Turing’in zamanında üzerinde çalıştığı bir fikir sayesinde okuyorsunuz. Şimdilerde kendisinin değeri anlaşılmış durumda ancak maalesef bunun için biraz geç oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here