Acapella, enstrüman olarak insan sesinin kullanıldığı çok sesli bir müzik türüdür. İnsan sesinden başka hiçbir alet kullanılmaz. Farklı tonlardaki insan seslerinin organize bir biçimde çıkardıkları seslerin birleşiminden oluşur. Kelime anlamı İtalyanca ”Kilise Tarzı” dır. Barok konçertosu ile rönesans tarzını birbirinden ayırmak için geliştirilmiştir. 1800’lü yıllarda rönesans tarzı kilise müziklerinde genellikle enstrüman kullanılırdı. Acapella ise aynı müziklerin enstrüman kullanılmadan, insan sesi ile seslendirilmesidir. Acapella’ya daha çok kilise korolarında rastlanılmasıyla birlikte yine müziğin diğer türlerinde görülebiliyor.(Rock, Jazz, Pop, Rap, R&B) Acapella grupları içerisinde yer alan üyeler; tenor, soprano, bariton, mezzo soprano, alto ve bas gibi farklı farklı ses tonlarına sahip olurlar ve eseri bir arada oluştururlar. Ayrıca tek bir kişi Beatbox yaparak yine Acapella yapmış olur. Acapella yapmaya başlamadan önce sesinizin hangi tonda olduğunun iyi tespit edilmesi gerekir. Bununla ilgili olarak da kısaca erkek ve kadın ses tonlarından bahsedelim:

Erkek ses tonlarında Bas, en pes olan insan sesi türüdür. Herkeste bulunmayan; az rastlanan bir ses tonudur. Bas profundo ve kontro bas, bas türleri arasında en pes olanıdır. Çok sık rastlanmayan bu ses tonu; oldukça ciddi ve koyudur. Operalarda da yaşlı insanları seslendiren bu sesler, kalın ses tonları için uygun olan her rolde seslendirme de yapabilirler. Bas buffo, ses renkleri ortadır. Genelde komik rollere uyan orta derece bas seslerdir. Bariton, orta seviye erkek ses tonudur. Birçok erkeğin sahip olduğu ses karakterini oluşturmaktadır. Bas ve tenor tonlarının belli aralıklarını kapsamaktadır. Bas bariton, ciddi ve koyu bariton sesinin tonudur. Bas repertuvarının belli bir kısmını okuyabilmektedirler. Bariton buffo, komik olan rollerde oynamaya elverişli bir bariton türüdür. Derin dramatik bariton, koyu ve geniş aralıklı bariton tonudur. Tenor, en yüksek erkek sesidir. Genel olarak tiz seslerde en az c 5 seviyesine çıkmaları beklenir. Dramatik tenor, karakteristik olarak lirik bariton ile benzerlik gösterse de bariton repertuvarını okumaya en elverişli tenor türüdür.

Hire A Cappella Group Malaysia.
Hire A Cappella Group Malaysia.

Kadın ses tonlarında Alto, en pes kadın sesidir. Kalın bir ses tonu olsa da bazı karakterlerde harika seslendirmeler yapabilirler. Kontro alto, en zor bulunan alto ses türüdür. Çok koyu bir renk sesine sahiptirler. Dramatik alto, ses renkleri ve ses koyulukları mezzo ses tonuna benzer. Lirik koloratur alto, bu ses tonları yüksek alto seslerdir ve özel rollerde ve özel seslendirmelerde görev alabilirler. Mezzo, orta derece olan kadın sesi tonudur. Alto ve sopranolar ses aralıklarının belli bir bölümlerini kullanırlar. Ses aralıkları iyidir. Yükseğe erişebilirler. Mezzo soprano, pes seslerde tizleri daha kuvvetli mezzo ses türüdür. Soprano repertuvarının il kısımlarını okuyabilirler. Dramatik mezzo soprano,alto koyuluğunda ses tonlarıdır. Dramatik soprano rollerinde başarıyla yer alabilir, seslendirme yapabilirler. Soprano ise operadaki en yüksek sestir. Ses tonları her ne kadar açıklanabilir ve ölçülebilir olursa olsun, asla birbiri ile aynı değildir. İki soprano ses bile birbirinden çok farklı renklere sahip olabilir bu da kişinin kendine özgü gırtlağı ile alakalıdır.

Şarkı söyleyen ünlü sanatçılar.
Şarkı söyleyen ünlü sanatçılar.

Acapella konusunda kendisini aşan ünlü gruplar ise: Pentatonix, Mike Tompkins, Voca People, SesVerSus, A Capella Boğaziçi, Vokaliz’dir.

Ayrıca eğer acapella ilginizi çektiyse size muhteşem bir film serisi önerim var: Pitch Perfect. Beca Barden üniversitesinde birinci sınıf öğrencisidir. The Bellas adı verilen okulunun sadece kadınlardan oluşan müzik gurubuna katılmak için ikna edilir. Hep birlikte gerekli enerjiyi de kendilerine enjekte ettikten sonra grup okulun erkek gurubuyla amansız bir rekabete girer. İşte bu amansız rekabet esnasında yaşananları konu alıyor film. Yönetmenliğini Jason Moore’un yaptığı filmde başrolleri ise yıldızı yeni parlayan oyuncular ; Anna Kendrick, Brittany Snow ve Anna Camp paylaşıyor. Konusu Mickey Rapkin’in romanından alınan filmin senaryolaştırılması da Kay Cannon tarfından yapılmış.  Bu şekilde başlayan filmin 1. Filmi 2. Ve 3. Filmleri ile devam ediyor ve izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.

Müzik ile kalın!

Pitch Perfect 2 filmi karakterleri.
Pitch Perfect 2 filmi karakterleri.

Fotoğraf betimlemeleri için Hatice Nur Özcan’a teşekkür ederim.

Kaynakça:

http://www.beyazperde.com

www.neoldu.com

www.sesizi.com

www.dersimiz.com

www.wannart.com

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here