Carl Sagan Amerikalı bir astrobiyolog ve gök bilimcidir. Kendisinin Dünya Dışı Akıllı Varlık Araştırması’nın (SETI) ilerlemesinde büyük katkıları olmuştur. Çoğumuz ise onu Kozmos belgeseli; Kozmos, Soluk Mavi Nokta kitapları gibi popüler bilim üzerine hazırlamış olduğu kitaplar ve belgesellerle tanırız. Ben, kendisinin yazdığı bir bilimkurgu romanı olduğunu öğrenince epey şaşırmıştım.

Contact kitabının ön kapağından bir görüntü. Radyo teleskoplar ve gökyüzü var.
(Contact kitabının kapağından bir görüntü.)

“Mesaj” isimli romanın baş kahramanı Eleanor Arroway kendisini radyo sinyallerini dinlemeye adamış bir gökbilimci. Oldukça zor bir çocukluk geçirmiş olan Ellie; yıllarca dünya dışı akıllı varlıklardan, çalıştığı radyo istasyonunda sinyal arıyor. Tam bütün umutları tükenirken güçlü bir sinyal yakalıyor. Milyonlarca kilometre uzaklıktaki Vega’dan uzun bir mesaj geliyor tüm insanlığa.

Tarih boyunca ilk kez dünya dışı varlıklarla etkileşime geçme heyecanı tüm dünyayı sarıyor. Herkes bunu konuşuyor ve kendince mesajın ne olabileceği hakkında yorumlarda bulunuluyor. Mesajın ne demek istediği hakkında ortak bir kanıya varılınca ise, tüm devletler ve bilim insanları iş birliği kurarak mesajın isteğini yerine getirmeye başlıyorlar. Kitap bizlere bu süreci aktarmakta. Mesaj; halkın,politikacıların, din adamlarının bakış açılarını bizlere çok güzel anlatıyor. Kitapta bilim ve din çatışmasını da -yine- çok güzel sunuyor Carl Sagan.

Contact’ın kurgusunun yanı sıra bilim tarafı da oldukça sağlam ve okuyucuyu sıkmadan aktarılıyor.

Contact filminin afişinden bir görüntü. Üst tarafta baş rol oyuncularının isimleri yer alıyor. Orta kısımda ise radyo teleskopların önünde olan iki oyuncu var, ileriye bakıyorlar. Kadın karakter yerde otururken erkek karakter onun arkasında ve ayakta duruyor. Gökyüzü ise biraz bulutlu.
“Uzayın derinliklerinden bir mesaj, Kim gidecek ilk önce? Evrenin kalbine bir yolculuk.” Contact filminin afişinden bir görüntü.

Kitabın, baş karakterini Jodie Foster’ın oynadığı filmi de var. Her ne kadar ben filmi izleme fırsatını henüz bulamasam da filmine kitabı okuduktan sonra göz atmanızı tavsiye ediyorum. Zira filmi oldukça beğenilmiş. Filmde Carl Sagan’ın rol alması planlanmış ancak kendisi bunu gerçekleştiremeden hayatını kaybetmiş. Bu nedenle eşi Ann Druyan rol almış.

 

Son olarak, Contact’ı okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Kitap, sizi sarıp sarmalıyor ve kendinizi mesajı anlamaya çalışırken buluyorsunuz. Beni gerçekten etkiledi.

Not: Filminden önce kitabını okumak daha iyi olacaktır.

İYİ OKUMALAR…

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here