posta kutusunda BNE yazılı bir etiket var ve arkada bina var

Herkese merhabalar, bugün sizlere BNE’den bahsetmek istiyorum.

İstanbul’da gezerken gördüğüm bu etiketlerin ve graffitilerin hikayesini benim için çok değerli bir insandan öğrendim. Eve dönünce de aklıma takıldı ve araştırmak istedim fakat BNE hakkında hiçbir Türkçe kaynak bulamadım. Oldukça da az yabancı kaynak mevcuttu.

Tabelalarda, sokak lambalarında, posta kutularında, telefon kabinlerinde, sosyal medyada ve daha bir çok yerde gördüğümüz graffiti ve etiketlerin sahibi Kaliforniyalı graffiti sanatçısı BNE, ilk olarak 2005 yılında ABD’de fark ediliyor. Daha sonları ise New York, Tokyo, Londra, San Francisco ve  dünyanın diğer pek çok yerine yayılıyor.

İlk olarak BNE, ‘x şirketin kodu olabilir’ düşüncesiyle birkaç şirkete soruyorlar fakat bu şirketler, etiketlerin ve graffitilerin kendilerinden bağımsız olduğunu dile getiriyor. Üstelik bir aralar San Francisco belediye başkanı çıkartmalara çok öfkelenip BNE’nin yakalanması için 2500 dolarlık ödül teklif ediyor.

Ulaştığım kaynakta, kapüşonlu sweatshirtlü birisi, sorgulamadan sonra gazeteciyle yaptığı röportajda bu bulmacaya kendisinin neden olduğunu söylüyor fakat tutuklanma korkusu olduğu için adını, yaşını,  kim olduğunu ve BNE’nin ne anlama geldiğini açıklamayı reddediyor.

BNE hakkında bir bilgi şu şekilde:

BNE, “Yolculuğumda dünyanın en fakir kesimlerinden bazılarına rastladım ve milyarlarca insanın yaşadığı aşırı yoksulluk ve korkunç haksızlıkları gördüm. Gelişmekte olan ülkelerdeki insanlara temiz su ve sanitasyon çözümleri sağlamak gerçekten yapılması gerekiyor. Graffitinin asıl amacı sessizliğe ses vermekti. Hiç bir ses olmadan yoksulluk içinde yaşayan milyarlarca insan var. Tüm sanatçı arkadaşlarım ve herkesin, seslerimizi bu insanlara ödünç verirsek, dünyayı değiştirebileceğimizi bilmesini istiyorum.” diyor ve 2011 yılında BNE, BNE Su Vakfını kuruyor. Vakıf, temiz içme suyuna erişim hakkı olmayan yerlere su temini için kuyu sondaj çalışmalarını başlatıyor. Projeleri desteklemek, insanları eğitmek ve harekete geçirmek için sanat ve ticareti kullanmaya odaklanıyor.

duvara siyah Sprey boyayla BNE WAS HERE yazılmıştır

BNE hakkında diğer bir bilgi ise şu şekilde:

BNE, Jakarta’da gezerken bir duvarı spreyle boyuyor ve duvar sahibi Endonezyalı kadın “Bu kadar boyayı israf ettiğine göre zenginsin. Senin yerinde olsaydım evimin önündeki eski çitleri yenilerdim.” diyor. Bunun üzerine BNE eski çitleri boyuyor ve kadınla uzunca sohbet ediyorlar. Kadın, hayatı hakkında birçok şey anlatıyor ve bölgedeki insanların aç hatta susuz olduğunu öğreniyor. Bu olaydan sonra daha çok araştırma yapıp kendisini bir şeyler yapma zorunluluğunda hissediyor ve BNE su vakfını kuruyor. Birçok yerde su kuyuları açtırıyor ve kimliğini hep gizli tutuyor.

BNE, sesi olmayan sosyal adaletsizlik kurbanları için ses oluyor ve vakıf hala gerekli olan bu kuyuları açtırmak için para topluyor.

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Bir sonraki yazıda JESS3’ün CEO’su ve kurucusu Jesse Thomas’a cevaplarının BNE’den anonim olarak iletildiği mülakatı paylaşacağım. 🙂

Sevgi ve bilimle kalın!

siyah zemine beyaz yazıyla BNE WAS HERE yazmaktadır

Kaynakça:

https://www.news.com.au/news/graffiti-louts-stick-up-city/news-story/5521efe19f287e3cf700b163e36eaf8e?sv=4a9c678111e86bb040e831d8968928ab

https://www.forbes.com/sites/jessethomas/2012/05/21/rebel-with-a-cause-an-interview-with-bne/#7c6804ca7e14

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here