Model Birleşmiş Milletler, öğrencilere, dünya sorunları hakkında fikir oluşturmak, bu sorunlara çözüm bulmak, bir dünya görüşü oluşturmak, özgüven empoze etmek ve İngilizcelerini geliştirmek için gereken ortamı sağlayan bir konferanstır. Genelde İngilizce yapılan konferansın Almanca ve Fransızca versiyonları bulunmaktadır. Ortaokul, lise ve üniversitelerde düzenlenen konferans için belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. (bu ücret her okul için farklılık gösterir) Hadi gelin derine inelim.

Öncelikle, konferans bir bütün olarak işlemiyor, komiteler halinde ayrılmış olan konferansın, her komitesi ayrı bir konuyu işlemekte ve ayrı bir çözüm kağıdı hazırlamak zorunda. Çözüm kağıdı ise tartışılan konunun çözümlenmesi ise komite tarafından oluşturulan kağıttır. Bu kağıt tüm komite tarafından oylanır ve kabul edilmezse ya başka bir çözüm kağıdı oluşturulur ya da komite düşer (sonlanamaz). Sizler ise ya bir ülkenin delegesi ya bir kişi ya da bir kurum temsilcisi olarak orada bulunuyorsunuz. Yani siz konferansın en küçük ama en önemli parçasısınız. Komitede akışı sağlamak amacı ile genelde 2 (komitenin büyüklüğü ya da konuşulan konunun zorluk derecesine göre değişebilir) adet oturum başkanı görev yapmakta, bu insanlar komitede kaos ortamı olmasını engellemek ve yol göstermek için görevlendirilmiş deneyimli kişiler olup en az 5 konferans deneyimi vardır.

Tüm oturum başkanlarının bağlı olduğu bir genel sekreter bulunmaktadır. Konferansın açılış, ilerleyiş ve kapanışına kadar her akademik iş ve olaydan sorumlu olan kişidir genel sekreter. Şimdi gelelim en güzel yere, kahve molaları ve parti. Kahve molaları 2 oturum arasında olup, stres ve gerginliği azaltmak için yapılan 25-30 dakikalık küçük molalardır. Tüm eğlencenin burada yapıldığını düşünecek olursak, bu molalar konferansın kilometre taşlarından birisidir. Kahve molalarını ve bunun gibi işlere bakan ekip organizasyon ekibidir ve başında genel direktör bulunmaktadır. Organizasyon ekibi, konferansın tanıtımını yapmak, web sitesini oluşturmak, komitede su dağıtımını yapmak gibi işlere bakmaktadır. İşlerin kolaylaşması için alt birimlere ayrılmıştır. Mesele, basın ekibi fotoğraf çekimlerine bakarken, IT ekibi web sitelerini kontrol etmektedir. Ve gelelim konferansın can alıcı noktasına: Parti! Partiler genelde 2. günün akşamında yapılır. Delegelerin daha çok kaynaşması ve tüm baskıyı üstünden atması için yapılan partiler, resmi bir ortam olmayıp tamamı ile eğlence üstüne düzenlenmiştir.

Peki Model Birleşmiş Milletler(MBM) size ne katar?

1.Yeni insanlarla tanışıp,yeni yerler gezersiniz.

Türkiye’de ve Dünya’da her yıl çok sayıda MBM düzenlemektedir. MBM’lerin en büyük özelliği olan çok sayıda yabancı öğrenci barındırması sizi yeni kültürler ve insanlarla tanışma olanağı sunar. Ayrıca bu çok çeşitli ortamda bu insanlarla beraber çalışmayı ve onlarla iletişim kurmayı öğrenirsiniz. Burada tanıştığınız insanlarla daha sonradan hayatınızda çok büyük yeri olan insanlar çıkacaktır. Bu açından MBM sosyal gelişim için çok önemli bir yeri vardır.

2.Akademik ve sosyal yeteneklerinizi geliştirirsiniz.
Daha önce hiç bir ülke hakkında söz sahibi olmanın nasıl bir duygu olduğunu düşündünüz mü? O konudaki tek yetkili olup sizin kararlarınızın ülke çıkarlarınıza etkili olduğunu bilmek ve aynı zamanda büyük liderler gibi karar alma vasfınızın olması her konferansta size ayrı bir heyecan katar. Seçtiğiniz komitenin üzerinde duracağı sorunlara binaen siz o ülkenin adına yetkili kişi olarak en doğru kararları alma ve gerekli antlaşmalara imza yetkisine sahipsinizdir. Ayrıca her konferansın sonunda verilen En İyi Delege ödülleri sizin bu konferans içerisinde ne kadar etkin bir rol oynadığınıza göre sizi izleyen başkanlar tarafından verilmektedir. Uluslararası İlişkiler gibi bölüm öğrencilerinin bu gibi konferanslara katılması hem prestij hem de akademik anlamda çok önemlidir. Sosyal yetenekler bakımından insan ilişkileri,takım çalışması (ittifak kurmak),ikna ve lobicilik yetenekleriniz ve en önemli olarak hitabet sanatınızın gelişmesinde çok önemli bir yeri vardır.

3.Sosyal etkinlikler
Sabahtan akşama kadar geçen sıkı süreçlerin ardından akşam sizin için hazırlanmış ve muhtemelen hayatınızda katılacağınız en iyi partiler sizi bekliyor olacak. Bu partiler sayesinden sınırsız eğlenebilir aynı zamanda sabah sizinle sorun yaşayan bir delege ile ikili ilişkilerinizi ilerletebilirsiniz.

4.Ufkunuzu genişletirsiniz.
MBM’ler size çok sayıda makale ve belge okumayı öğretir ve bu süreçte ihtiyacınız olan bilgiyi çekip kullanmak için çok sayıda kaynak incelemiş olursunuz.Böylece temsil ettiğiniz ülkenin ve hatta diğer ülkelerin konu üzerindeki tutumunu görmüş olursunuz.Bütün bunlara ek olarak daha önce hiç bilmediğin olaylara karşı bilgilenmiş olabilirsiniz.

5.Geleceğinize şekil verirsiniz.
Daha önce bahsettiğim gibi MBM konferanslarında tanışacağınız insanlarla sosyal anlamda bir geleceğe sahip olabileceğiniz gibi akademik anlamda da bir gelecek kurabilirsiniz.Buradaki insanlar ileride dünyanın önemli konumlarında söz sahibi olmayı amaçlayan insanlardır.Katılan çevrenin bu kadar elit olması sizi de bu gruba sokar ve ileride onlarla iş yapma veya çalışma imkanı sunar.Ayrıca her bir MBM öz geçmişiniz için ayrı bir değere sahiptir.

Benim söyleyeceklerim bu kadar. Ancak katılacak olursanız emin olun daha fazlasını yaşayacaksınız.

Sevgiyle Kalın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here