İlk bakışta fazlasıyla garip geldi değil mi? Proje, bir araştırma enstitüsü -Chengdu Aerospace Science and Technology Microelectronics System Research Institute Co., Ltd.- tarafından geliştirilmiş. Amacı ise yılın her dönemi mahsul almak, açlığı yok etmek ve enerji tasarrufu yapmak. “Yapay Ay” dedikleri şey aslında bir reklam. Gerçekte alçak yörüngede dolaşan büyük bir ayna şeklinde bir uydu. Ancak bu uydu; gece boyunca aydınlatma yapamıyor, gün doğumundan önce ve gün batımından sonra belli bir süre için işe yarayacak. İlk uydu 2020 yılında gönderilecek ve başarılı olursa 2022 yılına kadar uydu sayısının üçe çıkması planlanıyor. 500 km üstümüze yerleşecek olan uydu 3600 km karelik bir alan aydınlatacak ve maksimum parlaklığa eriştiğinde Ay’dan 8 kat daha parlak olacak. Enerji tasarrufunun ise yılda 200 milyon dolar olacağı düşünülüyor. Peki, bu “Yapay Ay” fikri nasıl doğdu?

Söylediklerine göre bu fikir bir Fransız ressamdan ilham alınarak yapılmış ancak bu fikir 2002 yılı yapımlı “Die Another Day” filminde çok net bir şekilde görülmekte. Daha da geriye gidecek olursak, 1993’e gitmemiz ve Projeto Znamya -Znamya –  projesine bakmamız gerekiyor. Bu proje Ruslar tarafından oluşturulmuş bir ayna projesiydi. Bu dev ayna, yörüngeye yerleştikten sonra yeryüzünde 5 km çapında aydınlık bir alan oluşturdu ve bu alan Fransa’nın güneyinden Rusya’nın batısına doğru saniyede 8 km hızla yol aldı. Bir dolunay gücünde parlaklık veren bu ışık yeryüzündeki gözlemciler tarafından hızla üzerilerinden geçen devasa bir fener ışığı gibi algılandı. Afiş anlamına gelen

Gökyüzü ve Projeto Znamya projesi
Resim 1.1: Znamya uydusu

Znamya uydusu, birkaç saat boyunca yörüngede kaldıktan sonra Kanada üzerinde atmosfere girerek yandı. Ruslar 5 Şubat 1999’da eskisinden daha büyük 25 metre çapında Znamya 2.5 uydusunu da gönderdiler. Amaçları bu kez 7 km’lik bir alanı aydınlatmaktı. Ayna uydu yine MIR Uzay İstasyonu’na gönderildi. Oradan tam yörüngeye yerleştirilmek üzereyken açılmakta olan aynalardan bir tanesi İstasyon’un antenine takıldı. Bunun üzerine yer kontrol ekibi tarafından antenden kurtarmaya çalışılırken yörüngesinden çıktı ve atmosfere girerek yandı. Bu başarısızlıktan sonra yeryüzünde hazırlanmakta olan 70 metrelik Znamya 3 uydusunun uzaya gönderilmesinden vazgeçildi. Proje rafa kaldırıldı. Eğer başarılı olunsaydı nihai hedef, 200 metrelik bir aynayı yörüngeye yerleştirmekti. Böylece yeryüzünde istedikleri bir yere 50 km çapında güneş ışığını yansıtabileceklerdi. Peki sadece bu kadar mı? Hayır. İnsanoğlu bin yıldır güneşi bir araç olarak kullanmayı hedeflemiş.

17. Yüzyılda Athanasius Kircher ve Gaspar Schott

17. Yüzyılda Athanasius Kircher ve Gaspar Schott'un çizimleri
Şekil 1.2: 17. Yüzyılda Athanasius Kircher ve Gaspar Schott’un, projeleri

                                             13. Yüzyılda Roger Bacon

Roger Bacon'un ayna projesi
Şekil 1.3; Roger Bacon’un projesi

                                            11. Yüzyılda İbn-i Heysem

Şekil 1.4: İbn-i Heysem’in projesi

                                                10. Yüzyılda İbn-i Sahl

Şekil 1.5: İbn-i Sahl’ın projesi

 

M.Ö 212 yılında Arşimet -Arşimet’in bu proje ile gemileri yaktığı rivayet edilir.-

Şekil 1.6: Arşimet’in projesi

 

Şimdi, aradan 2200 yıl geçtikten sonra böyle bir aynayı Ay yapıp uzaya göndermekten söz ediyoruz. “Çin neden uzaya YAPAY AY gönderecek?” sorusunun cevabını verirken proje sahiplerinin beyanına bakmak zorundayız. Çinli iş adamı Wu Chunfeng’in açıklamalarına göre, Ay ışığını destekleyerek sokak lambalarını vs. ortadan kaldırmak, enerji tasarrufu için daha doğru. Tıpkı James Bond filmindeki iş adamının tasarladığı uyduyu tanıtırken yaptığı açıklamalarda olduğu gibi.

“İşte size Icarus. Icarus eşsiz. Mucizevi gümüş derisi güneş ışığını emecek ve yumuşakça dünya yüzeyine yansıtacak. Icarus’un dünyayı nasıl değiştireceğini tahmin bile edemezsiniz.”

Umarız ki bu ayna projesi, yeni bir savaş taktiği değildir. Umarız ki bu sadece enerji tasarrufu için kullanılan dost bir projedir. Çin, proje hakkında daha fazla bilgi vermediğinden söyleyeceklerim bu kadar.

Bilim ve sevgiyle kalın!

 

Kaynakça:

https://barisozcan.com/cin-neden-uzaya-yapay-ay-gonderecek/ adresinden alınmış, kendimce yorumlanmış ve sizlere aktarılmıştır.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here