• Geri dönüşüm nedir?
 • Geri dönüşümün yararları nedir?
 • Dünya’da ne kadar atık madde var?
 • Bizler geri dönüşüm için neler yapabiliriz?
Birbirini takip eden yeşil oklar (Geri dönüşümün simgesi)

Bütün bu yazdığım soruların cevabını ve daha fazlasını bu yazımda size aktarmaya çalışacağım. Keyifli okumalar!

•••

TDK’de geri dönüşüm kelimesi ”Atıkların değerlendirilmesi durumu.” olarak geçer.

Bizler, doğduğumuz andan itibaren tüketmeyi öğreniyoruz. Tüketmek kolay geliyor ve gerisini düşünmüyoruz. Son derece ucuz olduğu için plastiği çok yaygın kullanıyoruz fakat sağlık açısından düşünmüyoruz. Kullandığımız plastiği denizlere atıyoruz ve denize girmek istediğimiz zaman denizlerin kirliliğinden şikayet ediyoruz. Ne garip!

Resimde, üzerinde yeşil dünya, ampul, geri dönüşüm amblemi bulunan ağaç bulunmaktadır.
Resimde, üzerinde yeşil dünya, ampul, geri dönüşüm amblemi bulunan ağaç bulunmaktadır.

Herkes üretim yapacak demiyorum, herkes destek vermeli diyorum. Enerjiden hatta kendi kazandığınız paradan tasarruf etmek istemez misiniz? Bu tüketim çılgınlığı içinde ham madde ihtiyacına destek vermek istemez misiniz? Geri dönüştürülebilir maddelerde yiyecekler satın alabilirsiniz ve kullandığınız kağıtları biriktirip evinize kadar gelen geri dönüşüm fabrika çalışanlarına verebilirsiniz.

Yaşamın devamlılığı geri dönüşüme bağlıdır -en basitinden su döngüsü-. Tekrar tekrar kullanmak bir yandan ham madde kaynaklarını tüketmeyi de azaltacaktır.

Resimde cam, plastik,metal, kağıt geri dönüşüm konteyneri bulunmaktadır.
Resimde cam, plastik,metal, kağıt geri dönüşüm konteyneri bulunmaktadır.

Her gün milyonlarca atığı doğaya bırakıyoruz. Dünya’da en son yayınlanan rakamlara göre 83 milyar ton atık var. Kimi 100 yıl, kimi 500, kimi 1000 yılda anca doğaya karışıyor. Zaten karışmadan çoğu denizlere, okyanuslara dökülüyor. Deniz canlıları bundan etkileniyor ve bizler doğal dengeyi bozmuş oluyoruz. Ve herhangi bir deniz canlısını yediğimizde biz de etkilenmiş oluyoruz. Yani her türlü zarardayız. Hem maddi olarak hem de sağlıksal olarak etkileniyoruz.

 • Plastik, ortalama 500 yılda
 • Cam, 1 milyon yıl
 • Alüminyum, 200 ile 500 yıl arası,
 • Pil, 100 yıl
 • Kağıt ise 4 haftada doğaya karışıyor. Fakat bizler çok kolay bir şekilde yere bu atıkları atıyoruz. Ciddi bilinçlenme gerektiren bir konu oysa.
Resimde ''Kullandıktan sonra attığımız bazı şeyler çöp değildir.'' yazmaktadır.
Resimde ”Kullandıktan sonra attığımız bazı şeyler çöp değildir.” yazmaktadır.

Dünyaya genel olarak bakacak olursak,  atıkların değerlendirmesi her ülke için önemlidir. Ülkemizde de aynı değeri arz etse de yeterince atık değerlendirmesi yapmıyoruz. 2017 Yılında yapılan bir haberde Geri Kazanım Sanayicileri Derneği Başkanı 1.5 milyar liralık geri kazanılabilir atığın çöpe gittiğini belirtti.

Ülkemizde ”geri dönüşüm ” için kampanyalar yok değil, sosyal projeler de yapılmakta. Fakat daha iyisini yapabiliriz. Yazının başında en basitinden neler yapabileceğimizi söylemiştik. Bizler bilinçli davranmaya başlarsak, yetkili insanların da yeni tesisler için fon ayıracağına inanıyorum. Bu tesisler hem yeni istihdam alanları açmış olacak hem de çöpe gidecek atıkları ham madde olarak kullanarak ham madde ihtiyacını gidermiş olacaktır.

(Geri dönüşüm işinde olan insanlar geri dönüştürülmüş malzemeleri sınıflandırıyor ve her seferine aynı ürün olarak fabrikalardan çıkmıyor. İçiniz rahat olsun.) 🙂

Bilinçlenelim, bilinçlendirelim. Farkındalık olsun diye atık deyip geçmeyelim.

 

Önerilen Video

Not:Biraz üst seviye bir örnek olabilir. Altyazı seçeneği var.

Kaynaklar:

https://www.dunya.com/ekonomi/atigi-degerlendiremiyoruz-her-yil-15-milyar-lirayi-cope-atiyoruz-haberi-352492https://popsci.com.tr/category/konular/cevre/http://www.biyologlar.com/geri-donusume-nasil-katki-saglanir

5 YORUMLAR

  • Sizin gibi harika öğretmenler ile karşılaştıkça , daha güzel dünyaya daha emin adımlarla gideriz hocam. Yorumunuz için de ayrıca teşekkür ederim.

 1. Çok güzel paylaşımlar yapan bir gençle karşı karşıyayız. Keşke tüm gençler böyle bilime meraklı olsa . Bu paylaşımda da geri dönüşüme karşı katkıda sağlayabilir bilgiler var .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here