Dünya’nın 2 kat daha büyük olması betimlenmiştir.
Dünya
Dünya ve Ay arasındaki Roche Limitinin betimlenmesi

Eğer Dünya olduğundan 2 kat daha büyük olsaydı ne olurdu , hiç düşündünüz mü?

Dünya, Güneş sisteminin “Goldilocks” adı verilen tüm suyu buharlaştıran çok sıcak ile dondurucu çok soğuk arasındadır. Ve bir astronot değilseniz büyük küresel kaya sizin hayatınız için ev olacaktır. Ama ya bu ev aniden değişirse, iki katına çıkarsa…

Hadi varsayımlar ile devam edelim. Yoğunluğu sabit kalsın , o zaman kütlesi de artacaktır elbette. Peki bu değişimler neyi değiştirir simdi de onlara bakalım.

Tabi ki akla ilk gelen kütle çekimi olacaktır. Dünya hacminin 8 katına ulaşacaktır. Kütle çekimi ivmesi ise 2 kat daha güçlü olacaktır. Eğer tartılırsanız , üzülerek söylemeliyim ki 2 kat daha ağır çıkacaksınız . Yürümek daha zor olacak , daha kolay yorulacaksınız . Kendinizin başka bir versiyonu varmış ve onu sürekli sırtınızda taşımak zorundaymışsınız gibi  hissedeceksiniz. Yıllar sonra, özellikle bacaklarda artan ağırlığı desteklemek için insan kemikleri daha güçlü olmak zorunda kalacaktı.

Bu arada ağaçlar yıkılmaya başlayacak . Yeni ağaçlar bulunduğu yerde büyücek fakat pek de uzun görünemeyecek. Bir ağacın büyümesine dair bir sınır var mıdır peki?

Normalde bir ağaç ortalama 3-20 metre arasında uzar. Fakat dünyanın 2 kat büyümesi durumunda , en üst dallara ve yapraklara difüzyon yapması zorlaşacak böylece yaprakların fotosentez için almaları gereken su da azalacaktı bu yüzden ortalama boyları kısalacaktır.

Neyse ki dünyanın yer çekimi çekişi daha güçlü olacak olsa bile Ay’ı ayırmak hala yeterli olmayacaktı . Ayın parçalanması için ne olmalı peki?

Bunun gerçekleşmesi için Dünya’nın Roche limiti içinde olması gerekir.

 

Bu Ayın gel-git kuvvetleri tarafından parçalanmadan Dünya’ya yaklaşacağı minimum mesafedir. Bunun nedeni ayın yakın tarafının uzak tarafa göre daha sert çekilmesidir. Ay dünyaya yeteri kadar yakınlaşır, onu bir arada tutan yer çekimi bu kozmik çekiş ile aşılır. Bu sınırın içine girerse de Dünya’nın yer çekimi Ay’ı parçalara ayrılması kaçınılmaz olacaktır. Ki bu parçalanma da Dünya’ya Satürn’ün halkası gibi bir halka oluşturacaktır.

Kabukta ve iç kısımda daha stabil olmayan elementler varsa daha fazla ısı yüzeye ulaşır. Bu da daha fazla volkanik aktivite olmaya başlar. Böyle her an sürekli bir volkanın patlaması tehdit olan gezegende yaşamak pek de kolay olmazdı.

Kaynaklar

(Yazı bu video baz alınarak yazılmıştır.)

https://gokbilimi.net/roche-limiti/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here