Büyüleyici değil mi ? Bir nebula fotoğrafı, eminim ki Space temalı, arkaplan olarak telefonunuzda vardır.Belki biliyorsunuzdur onun nebula olduğunu, belki bilmiyorsunuzdur ama şöyle bir gerçek var ki; nebula denilince akla ilk gelen Thanosu acaba Nebula mı öldürecek, neyse konumuzdan sapmayalım.

Galaksinin en güzel görüntüsü olan nebulaların oluşma nedeni yıldızlar arası ortamın çökmesidir. Bu çökme, yıldızlararası tozun, helyumun ve hidrojenin bir araya gelmesine neden oluyor. Nebula oluşunca, yerçekimi etkisi artıyor ve kendisine doğru daha çok gaz ve toz çekiyor. Nebulanın çekirdeği ısınmaya başladığı zaman ise nükleer füzyon oluşuyor. Bu radyasyonu, nebulanın dış kenarına doğru itiyor ve gaz iyonize olup plazma oluşturuyor. Tıpkı Güneşimiz gibi, bir yıldız ölünce kızıl dev yıldıza dönüşüyor bu yıldız kalan son yakıtını da tüketince gezegensel bir nebula oluşuyor.

Bunlar, bir yıldızın yıldız olması için gerekli maddelerdir. Yani nebula incelemek bize göz güzelliği dışında büyük bilgiler de veriyor.

Uzay, muhteşem güzelliğiyle ve inanılması güç, öğrenilmesi zor bilgileriyle her zaman yukarıda olacak ve bizden istediği tek bir şey var; Titan kimin uydusudur? Güneş bir yıldız mıdır? Çoklu evren nedir? İşte bu tarz milyonlarca sorudan bir kaçını öğrenmemiz. Cevaplarını bilelim ki, bizim için uzayın görsel güzellikten daha fazla bir anlamı olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here