Görselde ''Women hold up, half the sky'' International Women Day yazıyor.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, sanılanın veya yansıtılanın aksine kadın olmamızı kutlayacağımız bir gün değildir. Bu günün ortaya çıkışı hakkında bilgi vermek istiyorum. 

20.yüzyılın başlarında Amerika’da kadınlar çok ağır şartlar altında günde 15 saate yakın bir süre zarfında çalışıyordu. Fakat bu uzun ve yorucu saatler karşısında çok düşük ücretler alıyorlardı. Bu durum kadınların tahammül sınırını zorlamıştı: iş koşullarının iyileştirilmesi ve ücretlerinin arttırılması talebiyle grev yapma kararı aldılar. Amerika’nın en büyük kadın grevi olarak bilinen bu grev, 1910 Şubat’ında sonra erdi. Kadınlar isteklerinin çoğunu elde ettiler.

25 Mart 1911 tarihinde Triangle Gömlek Fabrikası’nda sigara izmaritinden kaynaklandığı düşünülen bir yangın çıktı. Atölyede yangının büyümesi hiç de zor olmadı çünkü her yer kağıt ve kumaş atıklarıyla kaplıydı. 129’u kadın 149 kişi hayatını kaybetti. 5 Nisan’da 80.000 kişilik bir cenaze yürüyüşü düzenlendi. Kadın Sendikalar Birliği cenaze yürüyüşünü protestoyla birleştirdi ve yüzlerce kişi o gün işini bırakarak yürüyüşe katıldı. 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün temeli bu tarihlere dayanıyor. Böyle bir günün resmi olarak ilan edilmesi fikrini Clara Zetkin ortaya atmıştı ama aklında net bir tarih yoktu; 1917’de Rusya’da kadınlar barış istemleriyle sokağa çıkmıştı. Sonunda Rus Çarını tahttan indirerek isteklerine kavuştular. Bu eylemlerin başlangıcı 8 Mart tarihine denk geliyordu.

Anlayacağınız üzere, bu gün geçmişte haklarını arayan, direnen kadınları anmak için ortaya çıkmıştır. Bu gün bizim kadın olmamızı kutlayacağımız, cinsiyetimiz üzerinden övünüp kendimizi özel hissedeceğimiz bir gün değildir. Böyle bir güne gerek yok! Geçmişten beri her an özgürlük ve eşitlik için çabalıyoruz. Peki kadınlığımıza ‘ait’ bir günde hediyeler almak, sırf kadın cinsiyetine sahibiz diye o gün daha önemli hissettirilmek ayrımcılığın pekala bir örneği değil midir? Bu güne özel kuaförlerde kampanyalar başlatılması, makyaj malzemelerinde indirim yapılması günün anlamının içini boşaltmaktadır. Sırf kadın olarak doğdum diye, bu cinsiyete sahip olduğum için özel bir güne sahip olmak ve kutlanmak beni gerçekten çok rahatsız ediyor. Tek isteğim insanların bu günün bu kadar basit bir sebepten ortaya çıkmadığını bilmesi.

Ben, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde haklarını alan ve almak için uğraşan kadınları anıyorum. Ne olursa olsun, özgürlük ve eşitlik için savaşmaya devam edeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here