“Boşlukları doldurmak” tabiri ile öğretmenimizin açtığı bir TEDx konuşmasında karşılaştık sınıf arkadaşlarımla. Onlar ne düşündü bilemiyorum ama ben bu tabirin daha geniş bir kitleye yayılması gerektiği görüşündeyim bu yüzden sizlere bu yazıyı yazmaya karar verdim.

"İnanıyorum devam edeceğiz hikayemize bu gökyüzü altında. Yeni arkadaşlar eşlik edecek bize. Sevgiyle... Yardım edeceğiz, iyi geleceğiz birbirimize. Merhametle...

Merve Çirişoğlu 1990 yılında Kastamonu’da doğdu. İlkokulu ve liseyi İstanbul’da bitirdi. Lisansını Boğaziçi Üniversitesi Matematik Öğretmenliği bölümünde, yüksek lisansını University of the Arts London Animasyon bölümünde birincilikle tamamladı. Savaş mağduru bir çocuğu anlattığı “The Box” animasyon filmi uluslararası arenada ses getirdi. Sadece bir animasyon da değildi yaptığı , üniversite yıllarında çizimlerini yaptığı ayraçları satmaya başlayarak çok büyük meblağlarda para biriktiren ve bunu hiç tereddüt etmeden savaş mağduru çocuklar için kullanan birisinden bahsediyorum. Uluslararası iyilik ödüllerine layık görülen Çirişoğlu’nun yaptığı TEDx konuşmasıydı yazıya başlarken bahsettiğim.

Tedx konuşmasından : Merve Çirişoğlu

Başarı tek başına kazanılmaz , bu bir ekip işidir. Ekibin başında biri olmaz demek değildir bu, ekip birlikte işler demektir. Bir işi sadece sevdiğin için yapmazsın. Sevdiğin iş her zaman iyi bir iş de değildir zaten. Sevmek yetmez bir şeyler yapmak için, boşlukları doldurmak gerekir çoğu zaman. Burada asıl yaptığımız birilerinin dertlerine derman olmak, dünyadaki kötülükleri bir an olsun hafifletmektir . Boşlukları doldurunca aslında daha iyi yerlere varmış oluruz.Sadece başkalarını düşünmek değil derdimiz , başkalarını da düşünmek en doğru hali. Eğer bir bina inşa ediyor olsaydık, kimimizin temelde kullanılan tuğlayı koyması kimimizinse çatının kiremitlerini dizmesi gerekirdi.

Tuğlalar kendi kendine örülmez.

Asıl soru şu : Ben ne yapabilirim? Ne kadar boşluğu doldurur yaptıklarım ? Severek ve isteyerek nasıl bir katkım olur birilerine ? Birinin derdiyle dertlenmek , empati kurmak gibi ağızdan ağıza dolaşan ama yapılmayan bir davranış olmamalı. Bir bina inşa ediyoruz. Bizim bu binada kalmaya ömrümüz yeter mi bilmiyorum ama en azından geleceğimiz için; dilimiz, dinimiz, rengimiz, politik düşüncemiz, bakış açımız ne olursa olsun bu binaya bir tuğla koymaya çalışmak ve binanın yükselmesine destek olmaktır. Boşlukları doldurmalıyız. Elimizdeki bilginin, gücün aslında ne kadar az olduğunu kavramalıyız. Ego yerine paylaşmayı tercih etmeliyiz. Gereksiz konuşmak yerine, gerekli yerde sesimizi duyurmayı denemeliyiz. Önemli olan sonuç mu yoksa o yolda başına gelenlerin verdiği tecrübe mi : o yol mu güzel olan, o yolun sana kattıkları mı?
Bir amacımız zaten olmalı yaşarken, birilerinin kalbine dokunmak kadar güzel bir sonuç var mı bildiğiniz? TEDx konuşmasının adı da konusu da bu yüzden “Bir şey yap, güzel olsun.” olmuştu sanırım. TEDx konuşmasını da izlemenizi tavsiye ederim. Benim video ve haber yazılarından okuyup çıkarım yaptığım bir yazı oldu. Umarım sizin de bakış açınızı olumlu yönden etkilemiştir.

*Dünyada görmek istediğin değişimin kendisi ol. – Mahatma Gandhi

Kaynakça:

http://tedxreset.com/content/merve-cirisoglu-cotur/
* https://www.mervecirisoglu.com/blog

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here