SATÜRN

0
93

Tarih öncesi dönemlerden beri Satürn’ü gözlemleyebiliyoruz ama halkalarını 17.yy’dan sonra gözlemlemeyi başardık. Halkalar; toz ve buz parçacıklarından oluşmuş kayalardır ve 7 katmandan oluşur. Zamanla halkalar gezegenin içine yağmaya başlar. Halkalar aslında bildiğimiz halkalar gibi değil yanlış anlaşılmasın yakından baktığımızda minik birer kaya olduğunu fark edeceksiniz. Bunlar dünyanın 4-5 katı genişliğinde ama sadece 10 metre inceliğindedir.

Satürn’ün içi hakkında düşünceler

Satürn’ün küçük kayalık bir çekirdeği, çekirdeğin etrafını saran gaz ve su katmanı onun etrafıysa metalik sıvı hidrojenle kaplıdır. Bunun dışında yoğun sıvı helyum ve hidrojen katmanı bulunuyor. Yüzeyde ise hidrojen ve helyum gaz halini alıyor

Satürn’ün ilginçliği sadece halkası değil, en büyük 2. gezegen olmasına rağmen yoğunluğu diğer gezegenlerden daha düşük. Barış Özcan’ın da dediği gibi: ”Satürn’ü bir denize koysak herhalde yüzerdi.”. Bunun dışında Satürn akışkan bir yapıya sahip etrafına muhteşem miktarda enerji saçıyor.

Kendimize yeni bir gezegen arayışımız malum ortada , Titan dahi bir çok gezegeni düşündük, araştırdık ama düşünemeyeceğimiz bir gezegen var. Satürn için gerçekten görüldüğü gibi olmayan bir gezegen diyebiliriz . Halkaları bir kenara bırakırsak aslında kendisinin yerküresi bile yoktur. İçi gaz bulutlarından oluşmakla birlikte, içeriye girmeyi istemeyeceğiniz bir gezegendir kendisi, çünkü içinde kasırgalar fırtınalar bitmek bilmiyor.

Peki biz bunca bilgiyi nereden biliyoruz? Cassini robotik uzay sondası sayesinde . Cassini 15 ekim 1997 de yolculuğa başlayıp 15 eylül 2017 de ölüm dalışıyla birlikte bize veda etmiştir. Buradan kendisine teşekkürlerimizi iletiriz sevgilerimizi yollarız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here