Bu yazıda sizlere yakın zamanda izlediğim bir filmi anlatmak ve önermek için buradayım!

“Vantage Point”

Vantage Point film afişi

Bakış Açısı ya da İngilizce adıyla Vantage Point, Pete Travis tarafından yönetilen 2008 yapımı Amerikan gerilim-dram filmidir ayrıca IMDb: puanı 6,6’dır. IMDb’nin düşük olma sebebi bence konu veya oyunculuk değildir, filmi izleyip bunu siz yorumlayın lütfen çünkü kötü bir söylem ile hevesinizi kırmak istemem. Kendini izleten 1,5 saatlik güzel bir film.

Bu filmde, dünya liderlerinin barış için bir araya gelmesi ardından yaşanan bir terör olayını farklı bakış açıkları ile izliyorsunuz. Tam tamına sekiz kere baştan başlatılan olayı, sekiz farklı açıdan görmüş oluyorsunuz. İzlerken tamam artık bu en doğru sonuca ulaştırır dedikten sonra farklı bir açıdan olayı görmek kendinizi sorgulamanıza sebep oluyor. Düşüncelerimizi her ne kadar ince eleyip sık dokumaya çalışsak da yaşananları tamamen anlamamız çoğu zaman imkansız oluyor. Çünkü olaylara en fazla birkaç yönden bakıyoruz veya baksak da göremiyoruz.

Vantage Point film afişi

Verilen mesajlar üzerine birileri ile konuşmak isteyeceğiniz bir film de olabilir. Kurgulamayı beğenmeyebilirsiniz de. Depolitize bir film olduğunu söyleyen çıksa da politik mesajlar içeren, herkesin bir anlam çıkarabileceği bir çalışma olmuş. Terörün sadece bir patlama olmadığı, patlamanın aslında yalnızca bir hedef şaşırtma olabileceğini göstermiş. Politika ise yalnızca televizyonlarda izlediğimiz şeylerden ibaret değil, televizyon sadece suyun yüzeyini gösteriyor demek istemişler benim “bakış açı”mdan.

Bakış açınız sizi yanıltmasın. Her zaman yanılan yoktur. İki taraf da kendi tarafından haklı olabilir.

Bu konuda Proust’un – Fransız romancı, deneme yazarı ve eleştirmen- güzel bir sözü var: “Yeni bir keşif için yeni yerler değil, yeni bir bakış açısı gerekir.” Katılıyorum kendisine çünkü bakış açısını değiştiren insanlar genelde bir şeyler keşfetmiş. Tesadüf eseri bir şey bulmak diyemeyiz bulunanlara. Bu yön tamam da bir de başka yönden bakalım dedikten sonra görüşümüz netleşir, farkımız belli olur. Umarım farklı bakış açılarını kazanabilir, kendimizi gelişmeye açık hale getirebiliriz.

İyi seyirler !

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here