görselde zeus portresi bulunmakta.

Olympos’un o muazzam büyüsüne yine kapılmış görünüyoruz anlaşılan. Bir sonraki durağımıza ulaşmak yine vakit almış gibi. Ama sonunda o büyüden kurtulduk ve bir sonraki durağımıza vardır. Bu seferki durağımız da biraz daha fazla oyalanacağız sevgili okurlar. Çünkü önemli ve hepinizin çokça merak beslediği o yere vardık. Olympos Tanrıları.

İlk durağımız ise Göklerin Efendisi, Büyük Tanrı gibi birçok sıfata sahip olan: Zeus. Biliyorum, sizlerde benim gibi heyecanlandınız. O zaman sizleri de daha fazla bekletmeden bu kadar çok sıfata layık görülen bu tanrıyı biraz tanıyalım.

Zeus, yaşadığı dönemde de şuan ki Yunan Mitolojisinde de ‘ Tanrıların ve İnsanların Babası’ olarak bilinmekte. Aslında oldukça kibirli, bencil ve hatta zalim olduğunu bilinen Zeus, insanların oldukça saygı duyduğu ve benimsediği bir tanrı olmuştur. Zeus, ayrıca çokça çapkın olması ile de çok farklı bir üne sahiptir. İnsan veya tanrı fark etmeksizin her kadının peşinden koşmuştur. Anlayacağınız sevgili okurlar, bizim Zeus tam bir Kazanova çıktı. Hatta ve hatta bu kadınlar uğruna şekil değiştirdiği olmuştur. Ama işin en kötü üne sahip olmasını sağlayan kısmı ise, bazı kadınları zorla hayatına aldığı ve hatta tecavüz ettiği bile olmuştur. Bence kötü bir üne kavuşması bu yüzden pek de zor olmamış, ne dersiniz?

Konudan çok çıkmadan Zeus’u genel olarak tanımış olduk ama bence biraz daha derine inmemizin pek bir mahsuru yoktur diye düşünüyorum, sevgili okurlar.

Zeus, Titanlardan olan Kronos ve Rhea’nın oğullarından biridir. Onları zaten tanıyoruz. Bir kehanet nedeni ile Kronos öbür oğullarını yutarken; Rhea, oğlu Zeus’u babasından kurtarır. Rhea, kendi annesi olan Gaia’nın yardımı ile oğlunu İda Dağı’na kaçırır. Zeus’u babasının egemenliği alacak zamana gelene kadar gözlerden uzak büyümesini sağlar.

Çok farklı bir efsaneye göre de, Zeus Amalthea adlı bir keçi tarafından yetiştirilir. Kronos bebek Zeus’un çığlıklarını duymaması için her gece bir grup asker dans eder, bağırır, kendi kalkanlarına mızraklarını tokuşturup sesler çıkarırlar.

Babasına karşı isyanından sonra Zeus göklerin ve yerin hükümdarı olur. Kardeşlerinden Poseidon denizlerin tanrısı, Hades ise yer altı tanrısı olur. Zeus, Olympos dağında yaşamaya başlayıp buradan dünyayı yönetir. Daha çok gök gürültüsü ve şimşeklerle ilişkilendirilse de önce yağmur tanrısıdır. Öyle ya da böyle hep hava ile ilişkilidir. Efsanevi Yunan şair Homeros, zamanında cennet olduğuna inanılan Olympos dağı için: Yunanistan’ın en yüksek dağı olması nedeniyle buranın hava tanrısının evi için en mantıksal zirve olduğunu söyler.

Zeus sonunda yetişkinliğine erişince babasını mağlup eder ve kardeşlerini kurtarır. Zeus’un kardeşleri ise bu durakta keşfedeceğimiz başka gizemlerdir.

Ama kan her zaman çeker ve genler ise bize kişiliğimizi az çok kazandırır. Zeus babası kadar kötü olmasa bile zalim bir tanrı olur.  

  Zeus’u birazcık fiziksel özellikleri ile tanımlamam gerekirse, gerçekten yakışıklılıkta nirvana  anlamına gelen Zeus sıfatını hak eden bir yakışıklılıktadır. Bizim dünyamızda nasıl bir Behlül var ise onlarda da Zeus vardır sevgili okurlarım.

Zeus, sanat eserlerinde fiziksel olarak: Genellikle siyah ya da gri sakallı, uzun kıvırcık saçlı, uzun boylu, kaslı ve güçlü görünümlü bir adam olarak tasvir edilir.

Tabi bu yakışıklılık çok kadının kalbini yakmıştır. Zeus’umuz zaten çapkın, üzerine birde kalp krizi geçirtecek kadar yakışıklı olunca onu durdurana aşk olsun. Karısı Hera, aynı zamanda kız kardeşidir. Ancak Zeus hiçbir zaman karısına sadık bir eş olmaz. Yaygın olarak bilinen birçok erotik macerası vardır. Bu ilişkilerin sonucu olarak: Apollon, Artemis, Hermes, Persephone, Dionysos, Perseus, Minos, Mousalar ve büyük Herakles gibi birçok tanrı\tanrıça ve yarı tanrılar dünyaya gelir. Bir aldatmaca ile Zeus, tüm zamanların en ünlü efsanevi kahramanı Herakles’in babası olur. Kendini Alkmene’nin kocası Amphitryon olarak gizleyip, Herakles’in annesiyle beraber olur.

İşler ve Günler kitabında Hesiodos, Zeus için; kaygısız, yüksek sesli gülmeyi seven bir tanrı olduğundan bahseder. Ayrıca, bilge, merhametli, adil ve ihtiyatlı olduğunu, kimsenin onun vereceği kararları tahmin edemeyeceğini, öngörülemeyen bir tanrı olduğunu söyler.

Zeus’un zalim bir tanrı olduğunu söylemiştim. Zeus oldukça kolay sinirlenen ve sinirlendiğin de gözü dönen biridir. Ayrıca işkence ve ceza yöntemleri de hiç hafif şeyler değildir. Ondan egemenlik ateşini alıp insanlara veren Prometheus’u bir kayaya bağlatıp, her gün ciğerini kutsal hayvanı olan dev kartalına yedirtir.

Anlaşılan Zeus sadece yakışıklılıkta değil zalimlikte de nirvana biriymiş.

görselde kaşları çatık bir biçimde duran zeus heykeli bulunmakta.

İşin en ilginç detayına gelirsek, bu kadar zalim ve kalpsiz bir adamın bile evlat sevgisi olabiliyor oluşudur. Zeus’un kızı Athena, onun kafasından doğmuştur ve Zeus kızını çok sevmektedir. Hatta ve hatta yıldırımlarını ve Aegis  adında ki kalkanını kızı Athena ile paylaşmıştır. Yufka yürekli baba seni.

Zeus kısacası oldukça korkulan bir tanrı olmakla beraber oldukça da saygı duyulan bir tanrı olmuştur. Onca çapkınlığı, kötü ünü bile saygınlığını azaltamamıştır. Belki de bu kadar zalim biri olmasından kaynaklanan korku ile onu saymış ve saygı duymuşlardır. Ama ne olursa olsun Zeus tanrılar arasında en çok benimsenen ve saygı duyulan tanrı olmuştur.

Kısacası, Zeus içinin kötülüğü dış görünüşüne yansımamış biri olsa da bu kötülüğünü her daim dışarı karşı kullanmış ve korkudan doğan bir saygınlık kazanmıştır.

Sevgili okurlar, durağımız da biraz soluklanıyoruz ve bir sonraki gizemimizi çözmeyi dört gözle bekliyoruz. Bir sonraki gizemimiz ise Zeus’un bunca ününe rağmen, benim favorim olan Poseidon. Acaba sizler de benim gibi heyecanlandınız mı?

Büyük bir sabırsızlıkla, sizle Poseidon’u keşfetmeyi bekleyeceğim. Şimdilik Olympos’un büyülü sokakları ve efsanelerinde çok fazla kaybolmayıp benimle birçok gizemi çözmeniz dileği ile yazımı sonlandırıyorum. Umarım sizlerde benim gibi keyif alıyorsunuzdur.

Zeus’un gazabı hepinizden uzak olsun, sevgili okurlar. Bir sonraki gizem de görüşme üzere. Sanatla ve bilimle kalın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here